Падаюча тінь «Мрії» на сади Джардіні

 

ЯК МОЖНА МРІЯТИ?

КОЛИ МОЖНА МРІЯТИ? КОМУ МОЖНА МРІЯТИ? 

САДАМ ПОТРІБЕН ДОГЛЯД


Літак Мрія пролітає над садами Джардіні, але не відкидає тіні.
Невідомо, що буде в Джардіні в той день, і ніхто, на щастя, цього не знає.
Сонце встає над садами Джардіні. І стомлений охоронець стоїть посеред Джардіні. 

Куратор бієнале каже близькій людині, що він ані трохи не стомився.


 

Коли нам говорять, що мріяти необхідно, ми погоджуємось. Але надто часто нам говорять, що мріяти – це також дорого, нераціонально, не на часі. Яке все ж таки місце реальної, сміливої мрії в цьому новому світі? Чи все і повинне бути надалі підпорядковане «поєднанню покірності перед необхідним та негативною волею»? (А. Бадью). Чи може мріяти (про тінь над садами Джардіні) країна, яка знаходиться в глибокій економічній кризі та ще й відкритому воєнному конфлікті? Чи дозволить ця країна сама собі подумати про витрату 300 тисяч євро на 2 хвилини тіні над садами Джардіні? Де зупинять мрію чи де вона зупиниться сама? І якщо поріг політики чи економіки ще є можливий до подолання, то чи перетне проект поріг етики екологічної кризи? Де і на якому етапі мрія про «Мрію» і її тінь розіб’ється о звичайний бюрократизм, прагматизм, раціональне використання ресурсів та етику 21-го сторіччя?

 

Але до чого тут Бієнале? Чому саме цей політ? Можливо варто визначити, що є мрією в даному випадку? Сади Джардіні? Бієнале як свято західного ринкового мистецтва? Чи все ж таки щось більше поза тим, якась банальна, смішна, але чутлива долученість до світової професійної спільноти зі своїми недоліками і перевагами? Ми одночасно задаємося питанням, чи дійсно Бієнале була мрією для художника в країні рад (Радянському союзі)?  Можливо це тільки зараз нам, нащадкам, здається, що виключеність зі спільноти колег на заході переживалась по різному, часом травматично, часом навпаки, але схоже, що саме ці часи ізоляції і створили своєрідне обличчя культури в якій ми виросли. Ці різні покоління вчителів і учнів, конформістів і аутсайдерів, створили певну дуже своєрідну спільноту на теренах України, спільноту, яка сама себе ще не може окреслити і діалог в якій є фрагментарним і уривчастим, адже завжди починається з різних вірувань в різні міфи, але все ж одної, хоч і розгалуженої, міфології.

 

Майже два місяці тому ми оголосили про open call для всіх бажаючих без селекції стати учасниками в українському павільйоні на 58-й Венеційській бієнале. Ми звернулись до українських художників/художниць як до єдиної, хоч і «уявної», спільноти, і в той самий час до кожного, хто почуває себе на маргінесі від процесу або навпаки. Незважаючи на техніку, ідеї, освіту і вік, запросили взяти участь у проекті. Можливо, це була спроба ще раз «уявити цю саму спільноту» де «Всі» художники – це демонстрація присутності, мітинг, марш в напрямку Венеції. Ми використовуємо риторику рівня мера міста невеликого містечка: «всі художники», «Мрія», «Політ». Набір символів, який можна було б зустріти на вицвілих афішах дев'яностих пострадянської молодої республіки, в описі якогось регіонального фестивалю. В цьому розумінні ми зустрічаємо Венеційську бієнале зі сном провінційної України. Наш проект в цьому плані – це загибель професіоналізму, перемога «темних» в сенсі неосвічених, перемога інтуїції і напівсну, який залишається без трактування з сонника, і навіть вже і не зовсім зрозуміло кому цей сон приснився. Ми робимо клич до присутніх, запевняємо їх, що вони кинуть тінь на Джардіні просто заповнивши анкету, ставши учасниками Венеційської бієнале і цим самим прискоривши її власну інфляцію. За словами Йосифа Бродського, кожна епоха, кожний період, кожне, якщо завгодно, сторіччя визначає головного поета, одного на епоху, тому що так легше, так простіше. Ми проти цього, ми за кожну історію, і цей жест ще раз ставить питання до бієнале і його політики інклюзивності/ексклюзивності.

 

У 1993 році, після 70 років радянського союзу і після 2 років незалежності України, в ЦСМ Замок Уяздовський в Варшаві вперше були представлені українські художники не соціалістичної доктрини, а «сучасні художники», учасники Паркомуни, південної нової хвилі, українського трансавангарду, художники із Заходу і Сходу країни. Виставка, яку курував Юрій Онух, називалась «Степи Європи», і хоч в інтернеті залишились лише крихти самих робіт, назва удостоїлась пророчої долі і стала ще одним терміном у локальній міфології. 

 

У 2018 році МоМА видає дослідницьку книгу (Art and Theory of Post-1989 Central and Eastern Europe: A Critical Anthology. Janevski, Ana, et al, 2018) про критичний арт-дискурс в пострадянському просторі Центрально-Східної Європи. Уважний читач, гортаючи останні сторінки цієї книжки, може натрапити на мапи міст, які відвідали члени дослідницької групи і куратори інституції. Серед позначених всіх столиць східно-центральних європейських країн (і не тільки столиць), сліпою білою плямою можна побачити території України. Ті самі степи Європи, і через 25 років все ще заметені снігом, і навіть столиця, схована під товстим його шаром. Цей приклад виключення світовою авторитетною інституцією Українського мистецтва, здавалось з його власного контексту, не є першим. І, звичайно, постає питання – чому нам так важлива наша легітимізація зі сторони інституціонально розвинутих країн? Чи, якщо грубо сказати, зі сторони впливової професійної спільноти і глобального ринку? Ми, як художній колектив і куратори цього павільйону, використовуємо міфологію саме тому, що це найчіткіше і найперевіреніше, що в нас є. За 25 років незалежності культура так і продовжує існувати всередині власної зручної і закритої парадигми, породивши при цьому критично мало точок «входу» для тих, хто був готовий увійти ззовні. Степи Європи починають відтаювати від снігів, але цей процес відбувається, звичайно як і все важливе, через неочікувані відкриття, і біль, і прийняття самого себе. Через промахи художників і поразки спільнот. Через створення мрії і споглядання її горіння. Тим не менш, в знак нагадування про тих виключених, напівпроявлених, і навіть тих, хто і мріяти не міг, ми вирішили кинути тінь на бієнале в Венеції – для нагадування про всі інші тіні, які лежать на ній, на глобальному ринку і на всій системі колоніалізму сучасного мистецтва.

 

Павільйон став результатом як очевидних, так і потаємних дій основних учасників ситуації. Результат складних відносин, конфронтацій і коаліцій  відображатиметься як «станція» для передачі міфу – міфу про політ мрії над Джардіні. Персональні конференції оповідачів проходять одночасно, змішуються, накладаються одна на одну і утворюють звуковий палімпсест, і єдине, що їх об'єднує – це періодичне, одночасне читання основного міфу про проліт над садами. Перформери у павільйоні, як авторизовані ретранслятори історії, знатимуть про виставку найбільше, збережуть новий розділ міфу. В результаті оголошеного відкритого набору учасників була створена телефонна книга, що містить імена і контактні дані 1143-х художників і художніх колективів. Гортаючи її сторінки, уважний глядач буде вибудовувати своє відношення до даної  інформації: можливо художники будуть йому невідомі, можливо, він знайде серед них знайомі прізвища чи навіть друзів. Або, можливо, достатньо просто визнати їхнє існування. Як правильно сказав Вальдемар Татарчук: «Павільйон став тінню тіні».

 

Мрія в польоті 2015, © Василь Коба, надано компанією «Антонов»

 

Ан-225 злітає 2015, © Василь Коба, надано компанією «Антонов» 

 

 

«Падаюча тінь «Мрії» на сади Джардіні» 2019, прінт-скрін з відео, © Відкрита група

 

 

ІНФОРМАЦІЯ ПРО ПАВІЛЬЙОН:

Національний павільйон України у рамках 58-ї Міжнародної виставки мистецтв у Венеції – La Biennale di Venezia, представлено проектом «Падаюча тінь «Мрії» на сади Джардіні». 

 

КОМІСАР: Світлана Фоменко, перший заступник Міністра культури України 

 

УЧАСНИКИ: Аліна Велентій, Антон Варга, Aнна Чорна, Aнтон Саєнко, Артур Райлі, Агентка Сучава, Адріана Галецька, Айя Кора, Алевтина Кахідзе, Алена Везза, Аліна Соколова, Аліна Ружина, Аліна Клейтман, Аліна Копиця, Аліса Вершковська, Алла Марковська, Алла Ульянова, Альберт Фельдман, Альбіна Ялоза, Альбіна Дітвіновіа, Альвина Яни, Альона Науменко, Альона Шибунова, Альона Сафронова, Альона Токовенко, Аля Сєгал, Анастасія Костенко, Анастасія Петрова, Анастасія Франчук, Анастасія Теличук, Анастасія Костюк, Анастасія Сіренко, Анастасія Блощицка, Анастасія Чібіцева, Анастасія Почтарук, Анастасія Ковріжних, Анастасія Пустоварова, Анастасія Годуб’як, Анастасія Худякова, Анастасія  Білецька, Анатолій Татаренко, Анатолій Варваров, Анатолій Федірко, Анатолій Погорілий, Анатолій Валієв, Анатолій Звіжинський, Ангеліна Перчук, Андріана Куруц, Андрій Васильків, Андрій Цой, Андрій Гончаренко, Андрій Рошканюк, Андрій Дубій, Андрій Куцаченко, Андрій Ахтирський, Андрій Сігунцов, Андрій Каптар, Андрій Цьось, Андрій Бондаренко, Андрій Кальков, Андрій Соколенко, Андрій Мазур, Андрій Набока, Андрій Гелитович, Андрій Стегура, Андрій Марків, Андрій Сідерський, Андрій Тирпич, Андрiй Пiчахчi, Аніта Немет, Анна Борачук, Анна Добжанська, Анна Синицина, Анна Вавілонська, Анна Мартиненко, Анна Вегдаш (Салікова), Анна Луговська, Анна Савицька, Анна Рогоцька, Анна Мусієнко, Анна Верещака, Анна Кириченко, Анна Валієва, Анна Камацька, Анна Кахіані, Анна Звягінцева, Анна Москалець, Анна Ясинська, Анна Порошин, Анна Мананкіна, Анна Видиш, Анна Вассервуман, Анна (Анаель) Садовщикова, Антон Карюк, Антон Акей, Антон Фірсік, Антон Логов, Антон Гудзикевич, Антон Шебетко, Антон Тарасюк, Антоніна Семенова, Антоніна Посунько, Антоніна Гордовська, Анья Кисла, Артем Каграманов, Артем Мокренець, Артем Кондратенко, Артем Волокітін, Артем Стрембіцький, Артем Андрейчук, Артур Солецький, Артур Вирста, Асрор Мурадов, Астіан Рей, Аттіла Гажлінскі, Ашот Алексанян, Барбара Айрин Лесинська, Барбара Грика, Белла Логачова, Богдан Пилипушко, Богдан Сокур, Богдан Муха, Богдан Задорожний, Богдан Мороз, Богдан Макаренко, Богдан Томашевський, Богдан Бунчак, Богдан Янчук, Богдан Кухарський, Богдан Єремейчук, Богдан Андрійцев, Богдан-Любомир Тетянич Бублик, Богдана Смирнова, Богдана Давидюк, Богдана Бедрик, В’ячеслав Малина, В’ячеслав Притула, В’ячеслав Бондаренко, Вадим Чемерис,  Вадим Панченко, Вадим Морской, Валентин Однов’юн, Валентина Однолько, Валентина Плавун, Валентина Жукова, Валентина Бєро, Валерій Бондаренко, Валерій Губенін, Валерій Григоренко, Валерій Пирогов, Валерія Крокос, Валерія Печеник, Валерія Тарасенко, Валерія Погребняк, Вальдемар Татарчук, Вальдемарт Клюзко, Вартан Маркар’ян, Василина Буряник, Василиса Малікова, Василь Павук, Василь Самчук, Василь Копайгоренко, Василь Жиров, Василь Хома, Василь Дутка, Василь Корчовий, Василь Гудима, Василь Коваль, Вася Дмитрик, Вероніка Унучко, Вероніка Гапченко, Вероніка Остяк, Віктор Гарарук, Віктор Зеленяк, Віктор Рубанський,  Віктор Рубан, Віктор Тополь, Віктор Коломієць, Віктор Штець,  Вікторія Юхновська, Вікторія Радочина, Вікторія Попова,  Вікторія Плотнікова,  Вікторія Орлова, Вікторія Теслюк, Вікторія Барон, Вікторія Суханова, Вікторія Черняхівська, Вікторія Тимонова, Вікторія Яворська, Вікторія Шатковська, Вікторія Ніконенко, Вікторія Пивовар, Вікторія Романчук, Вікторія Конева, Вікторія Довгадзе, Вікторія Миронюк, Вікторія Тарнопольська, Віолетта Радомська, Віолетта Олійник, Віолетта Терлига, Віра Ганжа, Віра Чернієнко, Віра Дегтярьова, Віра Василик, Віра Грабар, Віта Хайдурова, Віта Бартош, Віталій Панасюк, Віталій Шупляк, Віталій Грех, Віталій Павук, Віталій Правдицький, Віталій Кохан, Віталій Осовський, Віталій Фоменко, Віталій Святець, Віталіна Корабець, Влад Холодний, Владислав Юрашко, Владислав Бондаренко, Владислав Слюсарєв, Владислав Кришовський, Влас Бєлов, Bо Бо, Володимир Камінський, Володимир Семків, Володимир Сандюк, Володимир Єршихін, Володимир Хижинський, Володимир Белякович, Володимир Товкайло, Володимир Мулик, Володимир Цепляєв, Володимир Колесников, Володимир Чигринець, Володимир Стасенко, Володимир Ямборак, Володимир Слєпченко, Вячеслав Роговий, Вячеслав Корецький, Вячеслав Гутиря, Вiкторiя Салова, Вiолетта Де Сага (Жаловага), Вiра Мантюк (Землянiкина), Галина Шевцова, Галина Дудар, Галина Андрусенко, Галина Новоженець-Гаврилів, Галина Сорохан, Галина Шапаренко, Галина Курносова, Галя Бойко, Ганна Філатова, Ганна Черемних, Ганна Шацило, Ганна Мельникова, Ганна Булгакова, Ганна Ткаченко, Ганна Козирєва, Ганна Запорожець, Ганна Гуридова, Ганна Торкаєнко, Ганна Шумська, Ганна Грудницька, Ганна Шацило, Ганна Наумова, Гаяне Арушанян, Гелена Павленко, Георгій Синельников, Гера Артемова, Гліб Франко, Гліб Вишеславський, Григорій Зорик, Григорій Гудаченко, Григорій Зозуля, Гурін Юрій, Давид Шарашидзе, Дана Косміна, Даниїл Шуміхін, Данило Ковач, Данило Манжос, Данило Богун, Данило Галкін, Данута Томашевич, Дар’я Лук’яненко, Дар’я Тундра, Дар’я Литвиненко, Дар’я Тітова, Дар’я Кольцова, Дар’я Вештак, Дар’я Іващенко, Дар’я Майєр, Дарина Калініченко, Дарина Мамайсур, Дарина Скринник-Миська, Дарія Альошкіна, Дарія Заседа, Дарія Луцишина, Дарія Текуч, Дарія Кіц, Дарія Кузьмич, Дарія Жарікова, Дарiя Пастревич, Денис Кирилюк, Денис Метелін, Денис Музика, Діана Панасова, Діана Хриптун, Діана Берг, Діма Казаков, Діма Микитенко, Дмитро Величко, Дмитро Пилипонюк, Дмитро Кришовський, Дмитро Іоргачов, Дмитро Вол, Дмитро Циганков, Дмитро Дорогостайський, Дмитро Пруткін, Дмитро Зазимко, Дмитро Білоус, Дмитро Влязло, Дмитро Бугайчук, Дмитро В’юнник, Дмитро Ігнатенко, Дмитро Дзюба, Дiана Короткова, Евген Голубенцев, Едуард Потапенков, Ельміра Шемседінова, Емілія Вере, Єва Поляк, Євген Семенюк, Євген Нікіфоров, Євген Піскунов, Євген Коршунов, Євген Величев, Євген Якшин, Євген Ком (Компанійченко), Євгеній Казак, Євгеній Свистун, Євгенія Войнова, Євгенія Бахтігарєева, Євглетта Штогрин, Єгор Анцигін, Єгор Прищип, Єлiза Мамардашвiлi, Єнжі Артіст, Єфан Юр’єв, Жанна Квас, Женя Лісняк, Зіновій Федик, Зірка Савка, Зоряна Кіфуляк, Зоя Лактіонова, Іва Михайлян, Іван Протасов, Іван Скорина, Іван Драган, Іван Гриньків, Іван Тищенко, Іван Притула, Іван Маковський, Іван Давиденко, Ігор Промісес, Ігор Соколов, Ігор Гайдай, Ігор Бадяк, Ігор Гнатів, Ігор Єфімов, Ігор Мариняк, Ігор Коновалов, Ігор Бабій, Ігор Канівець, Ігор Чурсін, Ігор Садовий, Ігор Стахнів, Iгор Македон, Iгор Погосiан, Iнна Мосiєнко, Iрина Добровецька, Iрина Дзецiна, Інна Вовченко-Федосенко, Інна Продан, Інна Шинкаренко, Іра Гвоздик, Ірина Яресько, Ірина Роднікофф, Ірина Прокопчук, Ірина Терентьєва, Ірина Леонова, Ірина Мороз, Ірина Картамишева, Ірина Клименко, Ірина Федоренко, Ірина Шумейко, Ірина Ніколайчук, Ірина Шевцова, Ірина Каленик, Ірина Дзиндра, Ірина Сомик-Пономаренко, Ірина Коренга, Ірина Костишина, Ірина Хібліна, Ірина Акімова, Ірина Шевельова, Ірина Лисенко, Ірина Вале, Іштван Кус, Каміла Лозова, Катя MC Cartier, Карина Лазарук, Карина Арутюнян, Каріна Волошко, Катерина Лібкінд, Катерина Яшта, Катерина Капуста, Катерина Хомич, Катерина Дудник, Катерина Шиман, Катерина Бучацька, Катерина Вороніна, Катерина Лесів, Катерина Гєза, Катерина Кобилянська, Катерина Бондаренко, Катерина Підлісна, Катерина Берлова, Катерина Івоніна, Катерина Шпак, Катерина Олєшко, Катерина Репа, Катерина Ганейчук, Катерина Кубицька-Солдатова, Катерина Горностай, Катерина Буряк, Кирило Долгополов, Кирило Коваленко, Кім Шамбуей,, Коста Морр, Костянтин Шакула, Костянтин Аленінський, Костянтин Сапошко, Костянтин Амелинн, Костянтин Терещенко, Костянтин Роготченко, Крістіна Гармасій, Крістіна Мигуль, Ксенія Дацюк, Ксенія Білан, Ксенія Солодка, Ксенія Чепа, Ксенія Степась, Ксенiя Сафiна,, Лариса Пуханова, Лариса Гаценко, Лариса Поліщук-Русiна, Лариса Стадник, Лариса Алексеєнко, Левко Микитич, Лео Троценко, Леонід Шацило, Леонід Колодницький, Лера Літвінова, Леся Тищенко, Леся Хоменко, Леся Біленко, Леся Васильченко, Леся Синиченко, Ліана Рязанова-Мартінес, Лідія Мельничук, Лідія Мельник, Лідія Матвієнко, Ліза Білецька, Ліка Волкова, Лілія Мельник, Лілія Манохіна, Лілія Лютко, Лола Гайнутдiнова, Лу Сахно, Любов Сенчук, Любов Франко, Любов Ільницька, Любов Миленька, Людмила Ганушевич, Людмила Шимко, Людмила Тафійчук, Людмила Давиденко, Людмила Раштанова, Людмила Мисько, Людмила Дикун, Людмила Калмикова, Людмила Богуславська, Людмила Сущеня, Людмила Барановська, Люк Хорбов, Люся Іванова, Люся Ахунова, Ляна Коростіль, Лiля Чавага, Лiна Штерн (Пicкунова), Лiтiцiя Марушко, Mа Ріка, Мадлен Фрáнко, Макар Москалюк, Макс Афанасьєв, Максим Ходак, Максим Коцький, Максим Рибалко, Максим Мирнов, Максим Фіногеєв, Максим Брандт, Мар'ян  Олексяк, Мар’яна Косика, Мар’яна Собків, Мар’яна Клочко, Мар’яна Яремчишина,, Маргарита Болгар, Маргарита Половінко, Маргарита Саркісова, Маргарита Шерстюк, Марго Пугаченко, Марго Рєзнік, Марина Наумчук, Марина Гандиш, Марина Кузіна, Марина Шавиріна-Школяр, Марина Зевако, Марина Ольхова, Марина Роля, Марина Макаренко, Марина Канюк, Марина Решетнікова, Марина Денисенко-Лещух, Маріанна Маслова, Маріанна Смбатян, Марічка Юрчак, Марічка Туранська, Марічка (Mарія) Островська (Kовальчук), Марія Журикова, Михайло Маркін, Марія Прошковська, Марія Марія, Марія Козиренко, Марія Сівак, Марія Павленко, Марія Стрельчук, Марія Софій, Марія Кириленко, Марія Плотнікова, Марія Матієнко, Марія Поліщук, Марія Лисянченко, Марія Поліщук, Марія Оспіщева-Павлишин, Марія Адаменко, Марія Чудна, Марія Дроздова, Марія Литвин, Марія Петренко, Марія Рахімова, Марія Пляцко, Марія Клименко, Марія Олійник, Марія Леонова, Марія Ралемська, Марія Діордічук, Марк Чегодаєв, Марта Романків, Матт Клінн (Олег Колосков), Микита Власов, Микита Акопов, Микола Курилюк, Микола Шевченко, Микола Джичка, Микола Цар, Микола Карабінович, Микола Рідний, Микола Бендюк, Микола Яцурак, Микола Плєхов, Микола Кочержук, Миро Клочко, Мирослав Ясінський, Мирослава Козарь, Мирослава Бачкур, Мирослава Шевченко, Митя Фєнєчкін, Михаїл Заблодський, Михайло Палінчак, Михайло Стефура, Михайло Лижечко, Михайло Левченко, Михайло Чонка, Михайло Скоп, Михайло Батрак, Михайло Алексеєнко, Михайло Барабаш, Мітя Чуріков, Міша Букша, Мохамед Ісмаіл, Надія Шаповал, Надія Стороженко, Надія Лоліна, Надiя Бiлокур, Надiя Хазан-Митрофанова, Назар Симотюк, Назар Фурик, Назар Кульчицький, Нагадування про Добриню Іванова, Настя Кулік, Наталія Грабовецька, Наталія Крикун, Наталія Колесник, Наталія Тарнай, Наталія Трикіша, Наталія Єщенко, Наталія Федунь, Наталія Мартинюк, Наталія Поліщук, Наталія Войтенко, Наталія Ларіна, Наталія Студенкова, Наталія Парщик, Наталія Шамрай (Колпакова), Наталія Петренко-Літвінова, Наталія Трушлякова, Наталія Лісова, Наталія Багацька, Наталія Балабаш, Наталя Якорєва, Наталя Онiкiенко, Наталя Макаєва, Наталя Захарчук, Наталя Луговська, Наталя Степанюк (Мазур), Наталiя Рой, Неллі Павлова, Неллі Кірман, Нікіта Худяков, Нікіта Бєлокопитов, Ніколь Вишнєвецька, Нікон Романченко, Ніна  Мурашкіна, Номеда Чюрльоніте, Одарка Дьома-Пісна, Оксана Картавцева, Оксана Шпакович, Оксана Брошнівська, Оксана Хижняк, Оксана Бандак, Оксана Чахаia, Оксана Соболь, Оксана Левчишина, Оксана Колтун, Оксана Чепелик, Оксана Радкевич, Оксана Коробка, Оксана Мельник, Оксана Тригуб-Мілашевич, Оксана Богуславська, Оксана Солоп, Оксана Довганич, Оксана Брюховецька, Оксана Хорхолюк, Оксана Свіжак, Олег Павлюченков, Олег Білоусов, Олег Гердій, Олег Лобурак, Олег Шупляк, Олег Троян, Олег Гірський, Олег Перковський, Олег Сенцов, Олександр Притула, Олександр Мiльштейн, Олександр Навроцький, Олександр Богомаз, Олександр Максимов, Олександр Рудник, Олександр Брітцев, Олександр Сердюк, Олександр Кучинський, Олександр Ісаєнко, Олександр Фабричніков, Олександр Андрощук, Олександр Ніколаєвськиц, Олександр Антонюк, Олександр Кусенко, Олександр Снiгур, Олександр Мещеряк, Олександр Храпачов, Олександр Соколов, Олександр Белянський, Олександр Волянський, Олександр Жуковський, Олександр Калмиков, Олександр Паньковець, Олександр Моргацький, Олександр Янович, Олександр Никитюк, Олександр Бугай, Олександр Бордун, Олександр Шевченко, Олександр Кулеша, Олександр Лідаговський, Олександр Бродарський,  Олександр Гончаренко, Олександр Козарецький, Олександр Винник, Олександр Тимченко, Олександра Рубан, Олександра Жумайлова, Олександра Малишко, Олександра Токарева, Олександра Лук’яненко, Олександра Кришовська, Олександра Сиса, Олександра Білобран, Олександра Головата, Олександра Ковальова, Олександра Вільчинська, Олександра Кадзевич, Олександра Лівень, Олександра Бащенко, Олександра Вінницька, Олександріна Храмцова, Олексій Гудзовський, Олексій Тристан, Олексій Рубанов, Олексій Сай, Олексій Кравченко, Олексій Сілаумов, Олексій Ревіка, Олексій Малих, Олексій Переверзєв, Олексій Коношенко, Олексiй Куркай, Олексiй Салманов, Олена Маханець, Олена Загребіна, Олена Сердюченко, Олена Саєць, Олена Самофалова, Олена Чупріна, Олена Безкостна, Олена Дудніченко Цой, Олена Литвиненко, Олена Гаркуша, Олена Небесна, Олена Чала, Олена Штепура, Олена Мішина, Олена Панова, Олена Зозуля, Олена Листархова, Олена Лесишин, Олена Смаль, Олена Гуменчук, Олена Турянська, Олена Шарашидзе, Олена Украінцева, Олена Наїдко, Олена Олешко, Олена Карманська, Олена Ляйтнер, Олена Звягінцева, Олена Рижих, Олена Ясінська, Олена Топольян, Олена Селіщева, Олена Верцанова, Олена Коламбет (Sense), Олена Джуріна, Олена Пронькіна, Олена Куца-Чапенко, Олександра Шипілова, Олена Воткаленко, Олена Каїнська, Олеся Дворак-Галік, Олеся Казнох, Олеся Рибченко, Олеся Ткаченко, Олеся Бьогм, Олеся Міщенко, Олеся Криволапова, Ольвія Чередніченко, Ольга Бурко, Ольга Турецька, Ольга Разінкіна, Ольга Баландюх, Ольга Полянська, Ольга Добровольська, Ольга Кравченко, Ольга Kiселева, Ольга Кашшай, Ольга Денисюк, Ольга Кривошеєва, Ольга Радіонова, Ольга Лесишин, Ольга Савенко, Ольга Пильник, Ольга Селищева, Ольга Глумчер (Назаренко), Ольга Матвєєва, Ольга Крючковська, Ольга Гайдамака, Ольга Чекотовська, Ольга Якубовська, Ольга Зенкова, Ольга Солдатова, Ольга Баженова, Ольга Панько, Ольга Сидоренко, Ольга Кондрацька, Ольга Карпенко, Ольга Склярська, Ольга Кондрацька, Ольга Висоцька, Ольга Гриценко, Ольга Потєхіна, Ольга Новікова, Ольга Муравко, Ольга Сабко, Ольга Стеблак, Ольга Крiкун, Ольга Зарапіна, Ольга Дрозд, Ольга Ланнiк, Ольга Сальнікова, Ольга Стеблак, Ольга Ткаченко, Ольга Гордієнко, Ольга Заулична, Ольга Ягодинська, Ольга Полянська, Оля Федорова, Оля Козлик, Орест Гелитович, Орест Манецький, Остап Ковальчук, Павло Гражданський, Павло Бенедюк, Павло Ярмолик, Павло Ар’є, Павло Гринюк, Павло Болгарин, Павло Ковач, Петро Бевза, Петро Буяк, Петро Грицюк, Павло Ковач, Петро Ряска, Петро Мікула, Петро Керечанин, Петро Пирогов, Поліна Карпова, Поліна Мандрик, Прохор Тітов, Раїса Вітановська, Расім Сейдімов, Розалія Дегтярьова, Роксолана Угринюк, Роксоляна Добровольська, Роза Кіанпор, Роман Хрущ, Роман Богдан, Роман Захарчук, Роман Климчук, Ростислав Гречаник, Ростислав Курендаш, Рузанна Давітян, Руслан Кутняк, Руслан Сингаєвський, Сандра Арайо, Свєтлєна Вадько, Світлана Михайлова, Світлана Ткачук, Світлана Білоніжка, Світлана Мачула, Світлана Бутковська, Світлана Мучичка, Світлана Смаль, Світлана Селезньова, Світлана Міхно, Світлана Бєдарєва, Світлана- Роксолана Дудка, Святослав Коверзнєв, Святослав Вірста, Свiтлана Когутницька,, Семен Мокров, Семен Храмцов, Сергій Декалюк, Сергій Бушуй, Сергій Кондратюк, Сергій Бекета, Сергій Галай, Сергій Олешко, Сергій Коропатва, Сергій Липовцев, Сергій Григор’єв, Сергій Боровський, Сергій Аніськов, Сергій Моргунов, Сергій Корнієвський, Сергій Бурбело, Сергій Гулєвич, Сергій Талочко, Сергій Школяр, Сергій Петлюк, Сергій Григорян, Сергій Задорожний, Сергій Марус, Сергій Радкевич ТЕК, Сергій Торбінов, Сергій Звягінцев, Сергій Пантелейчук, Сергій Максименко, Сергій Климко, Сергiй Папроцкий, Сергiй Матвейченко, Сергiй Боровий, Скатрi Олва, Слава Машницький, Сніжана Гончаренко, Соломія Ортинська, Соломія Ковтун, Софія Комар, Cофія Козлова, Софія Короткевич, Софія Олена Калмикова, Софiя  Стасевська, Станіслав Туріна, Станіслав Остроус, Станіслав Лисицький, Стахо (Станіслав) Смирнов, Стаc Кадочнiков, Степан Літун, Степан Кучерявий, Степан Ганжа, Сeргій Філонeнко, Таіла Печенюк, Таіра Умарова, Таїсія Карась, Тамара Турлюн, Тамара Хасанова, Тамара Беретелі, Таня Горюшина, Тарас Бобров, Тарас Дідула, Тарас Гончаренко, Тарас Дзиндра, Тарас Штик, Тарас Пастущук, Тарас Пантелейчук, Тарас Мацюк, Тарас Кушнір, Тася Шпіль, Тінь Ксенії Гнилицької, Тереза Барабаш, Тетяна Чернявська, Тетяна Сосуліна, Тетяна Литвин, Тетяна Кущ, Тетяна Домненко, Тетяна Піскун, Тетяна Білоус, Тетяна Остапенко, Тетяна Власенко, Тетяна Парфан, Тетяна Боровська, Тетяна Шуляк, Тетяна Свірська, Тетяна Павлишин-Святун, Тетяна Чепрасова, Тетяна Білецька, Тетяна Савушкіна, Тетяна Загрядська, Тетяна Маліновська, Тетяна Пчельникова, Тетяна Боричок, Тетяна  Шваюк-Половикова, Тетяна Пугач, Тетяна Коваленко, Тетяна  Золотухіна, Тетяна Корнєєва, Тимофій Осипов, Уляна Кульчицька, Уляна Король, Уляна Сторожук, Федір Александрович, Христина Шукатка, Христина Захарчук, Христина Власенко, Христина Спільник, Ю Кау, Юліана  Петровська, Юліана Алімова, Юліанна Гагель, Юлія Степанок, Юлія Захарова, Юлія Вишневецька, Юлія Міхно, Юлія Балуда, Юлія Макарова, Юлія Устименко, Юлія Боярчук, Юлія Петренко, Юлія Мосаковська, Юлія Полуніна-Бут, Юлія Шеменьова, Юлія Марушко, Юлія Левицька, Юлія Мельник, Юлія Ельяс, Юлія Бельська, Юлія Серебрянська, Юлія Штець, Юлія Антонова, Юлія Воротняк, Юлія Кривич, Юра Павлик, Юрій Мусатов, Юрій Вовкогон, Юрій Дідовець, Юрій Сосницький, Юрій Вишняков, Юрій Пшеничний, Юрій Польченко, Юрій Войтович, Юрій Мисько, Юрій Савтер, Юрій Дубінін, Юрій Ямаш, Юрій Іванцик, Юрій Ляшук, Юрій Бондарчук, Юрій Білей, Юрко Дячишин, Юсуф Абібулаєв, Яна Жолудь, Яна Бачинська, Яна Хачікян, Яна Чеботова, Яна Супрун, Ярема Малащук, Ярема Стецик, Ярина Короткевич, Ярина Рудник, Ярослав Футимський, Ярослав Кущ, Ярослав Пиж, Ярослав Леонець, Ярослав Солоп, Ярослав Валієв, Ярослава Ликтей, Ярослава Ткачук, Аліна Манн & Коко Шварц, Автономна группа з одніэї персони «utro», Андрій Іванчук & Ростислав Іміловські-Дума, Арт група НУРТ, Арт Электронікс, Арт-центр Павла Гудімова Я Галерея, Артєфакт, Артзебс, Ат студио, БарабанЗА, Бернингбабушка, Боба-груп, Богдан Локатир & Маргарита Журунова, Богинi, Вачока, Відкрита Група, Відкритий Простір, ГР_AM group, Група дітей-художників #моядитячамрія, Дарина Гладун  & Лесик Панасюк, Дивна Крамниця, Дитяча арт група Zwanzig Partisanen, ДоррГажлінскі, Едуард Потапенков  & Людмила Раштанова  & Сергій Корнієвський, Жіночий Арт-клуб, Змінна назва, Іконописна школа Радруж (УКУ), Капуста, Квартира 14, КириченкоФакшШиман, «Княгиня Ольга» мальована стрічка», Кременчуцька міська організація Національної спілки художників України, Кроліковскі Арт, Kураторський колектив Марії Ланько та Лізавети Герман, Ласий Шматок, Лук, Марія Куликівська з Улег (Олегом Вінніченко), Мистецтво для людей, Нестерова Дизайн (Декор Студіо), Неформальне творче об'єднання «Луганская Контемпорари Диаспора», НН Звір, Нова Опера, Особливі Інтер’єри, П.Л.О.Т., Пиндус-Пастух, Пікнік плеєр, Платформа ТЮ, Полтава Арт Територія, Проданчук АРТ, Проект Радіо-Лондон, Ревковський-Рачинський, Резиденція думок, Рікі, Свая, Своя Позиція, Сквот на Олегівській, СОЦIЯ, Студія Айвік, СубачПоляков, Творча майстерня Сидорука та Крилова, ТО «ТРУ», Уява, Фанаберія, Фіктивна Галерея Екcпедіція, Хлєбзавод, Художня студія Яскраво, Черновіл Арт, Чисте небо, Школа фотографії Віктора Марущенка, Щ-театр, Ядро Восьмидесятників, Aether: медіаколаборація в реальному часі, Altaluna Art Group, Aza Nizi Maza, Bondero / Iрина Бережко, Digital PEN, M&K, Me2, Sa M, Szuper Gallery, The Death of Scheka crew, VIDSOTOK.

 

КУРАТОР: Відкрита група (Юрій Білей, Павло Ковач, Станіслав Туріна, Антон Варга) 

 

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАВІЛЬЙОН УКРАЇНИ ОРГАНІЗОВАНО МІНІСТЕРСТВОМ КУЛЬТУРИ УКРАЇНИ

СПІВОРГАНІЗАТОР: Галерея Labirynt (Люблін, Польща)

ІНСТИТУЦІОНАЛЬНИЙ ПАРТНЕР: Національний художній музей України 

ПАТНЕРИ: AROMATEQUE company, T. & B. Grynyov Collection, ANTONOV company, OK projects

КОМУНІКАЦІЙНИЙ ПАРТНЕР: Perevorot, FEDORIV

 

 

 

КОРОТКІ БІОГРАФІЧНІ ДАНІ КУРАТОРА: Відкрита група була заснована у Львові в 2012 році шістьма українськими художниками. Сьогодні до її складу входять чотири учасники — Юрій Білей, Станіслав Туріна, Павло Ковач та Антон Варга. Час від часу група запрошує художниць/художників взяти участь у своїх проектах та стати членами Відкритої групи. З 2011 учасники групи є ініціаторами таких незалежних просторів як галерея Detenpyla та Єфремова 26 (2013-2014) у Львові. Відкрита група отримала спеціальний приз Премії PinchukArtCentre 2013 та Головний приз у 2015 році. Їх твори були представлені в Українському національному павільйоні на 56-й La Biennale di Venezia. У 2016 році Відкрита група була куратором виставки «Ступінь Залежності. Колективні практики молодих українських художників 2000-2016» у Вроцлаві (Польща). В 2017 році робота групи була представлена у проекті Future Generation Art Prize @ Venice 2017 в рамках офіційної паралельної програми 57-ї Міжнародної виставки мистецтв у Венеції — La Biennale di Venezia.